Budowa i zasada działania cyklotronu.
Cyklotron służy do przyspieszania naładowanych cząstek elementarnych.
Zbudowany jest ze skrzyżowanych ze sobą prostopadle połów: elektrycznego i magnetycznego. Obszar, w którym panuje pole magnetyczne nazywamy duantami. Między duantami panuje pole elektryczne, którego zwrot zmienia się na przeciwny, gdy cząstka „zawraca” w Dauncie.
Cyklotron bez osłon:
Widoczny u dołu system pomp dyfuzyjnych (po lewej). Komora próżniowa wymontowana z obudowy z nawiniętą na powierzchni bocznej cewką miedzianą oraz widocznymi wewnątrz czterema blokami elektrod do wytwarzania pola elektryczne-go o częstotliwości radiowej (po prawej)
Zasada przyspieszania cząstek w cyklotronie wykorzystuje siłę Lorentza:
kliknij poniżej:
działającą na każdą naładowaną cząstkę o ładunku poruszającą się z prędkością w polu elektrycznym i magnetycznym w celu zwiększenia energii przyspieszanych jonów H- do wartości około 11 MeV. Jony H- wytwarzane są przez źródło jonów umieszczone w centralnej części walcowej komory próżniowej. Na końcu źródła umieszczone są dwie elektrody w odległości kilku mm, pomiędzy którymi generowany jest obszar plazmy o tak dobranych parametrach, aby z wodoru dostarczanego z butli, uzyskać w przeważającej części ujemnie naładowane jony H-.
źródło jonów (po lewej) oraz schemat komory próżniowej cyklotronu (po prawej)
Schematyczny rysunek przedstawiający źródło jonów, linię injekcyjną i cyklotron (przekrój pionowy)
niedziela, 25 października 2009
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz