niedziela, 25 października 2009

SILNIK ELEKTRYCZNY W ODNIESIENIU DO MAGNETYZMU

Rys historyczny:

Urządzenie, w którym energia elektryczna zamieniana jest na mechaniczną. Najprostszy silnik elektryczny składa się z wirnika w formie płaskiej, prostokątnej cewki, obracającej się w polu magnetycznym. Działanie silnika elektrycznego opiera się na zjawisku dynamicznego oddziaływania pola magnetycznego i przewodu. Już w 1837 roku J.P. Joule, jako 19-letni fizyk, ogłosił swoją pracę opisującą silnik elektryczny własnego pomysłu. Za twórcę maszyny elektrycznej uznaje się jednak M. Faradaya, który w 1831 roku zbudował pierwszy model silnika elektrycznego - była to tzw. tarcza Faradaya. Pierwszą maszyną elektryczną mającą praktyczne znaczenie zbudował jednak w 1834 roku M.H. Jacobi (silnik prądu stałego z komutatorem, zastosowany do napędu małego statku rzecznego). Pierwszy pracujący silnik elektryczny zbudował w roku 1837 w USA - Thomas Davenport, który swoich konstrukcji używał do napędu wiertarki i tokarki do drewna. Decydującym krokiem w rozwoju silnika elektrycznego było zbudowanie w 1887 roku przez J.N. Teslę (wykorzystującego prace inż. i fizyka G. Ferrarisa) 2-fazowego silnika indukcyjnego. Udział w konstrukcji silnika elektrycznego miał także Polak - M. Doliwo-Dobrowolski, który w 1889 roku zbudował silnik 3-fazowy z wirnikiem klatkowym.

Zasada działania silnika elektrycznego:

Rozpocznijmy od 3 zasady dynamiki Newtona:

Zwana również zasadą akcji i reakcji, dotyczy wzajemnego oddziaływania dwóch ciał. Jeżeli ciało A działa na ciało B siłą FAB, to ciało B działa na ciało A siłą FBA równą co do wartości, lecz przeciwnie skierowaną.

FAB = - FBA

Obie siły równoważą się wzajemnie oraz występują równocześnie, toteż nie można powiedzieć, która z nich jest siłą akcji, a która siłą reakcji.

Elektromagnes - to zwoje przewodnika nawinięte na sztabkę żelazną. Właściwości elektromagnesu są identyczne jak zwykłej sztabki magnesu pochodzenia mineralnego.
magnesy oddziałują głownie „końcami” – biegunami. Są dwa rodzaje biegunów: N S
Magnesy oddziałują na odległość dzięki temu, że wytwarzają pole magnetyczne.





Dwa magnesy odpychają się lub przyciągają wzajemnie w zależności od tego jakimi końcami będziemy je do siebie zbliżać.
o Bieguny jednoimienne się odpychają
o Bieguny różnoimienne się przyciągają



W pobliżu przewodnika, przez który płynie prąd też jest pole magnetyczne.

Podstawowymi elementami modelu silnika elektrycznego prądu stałego są:
o magnes
o umieszczona pomiędzy biegunami magnesów ramka
o komutator (służy do zmiany kierunku prądu)
o szczotki (doprowadzają prąd do komutatora)
o Prąd doprowadzany jest do ramki przez dwie ślizgające się po pierścieniu
szczotki



Prawdziwe silniki prądu stałego są o wiele bardziej skomplikowane. Zwykle zamiast magnesów stałych stosuje się elektromagnesy, dla których wartość pola elektrycznego jest o wiele większa, uzwojenie posiada wiele zwojów, a komutator jest zdecydowanie bardziej skomplikowany. mimo to zasada działania pozostaje taka sama.



Krzemowe szczotki ślizgając się po komutatorze umożliwiają połączenie obracającego się uzwojenia wirnika z zasilającym je nieruchomym źródłem prądu stałego.
Bardzo ważną częścią silnika prądu stałego, umożliwiającą mu prawidłowe funkcjonowanie jest komutator. Komutator wykonany jest w postaci wielu miedzianych wycinków, wzajemnie odizolowanych. Do każdego z wycinków przyłączony jest jeden koniec uzwojenia wirnika.



Tutaj mamy link do symulacji:

http://www.walter-fendt.de/ph14pl/electricmotor_pl.html

10 komentarzy:

  1. Przeczytałem z ciekawością. I bardzo mi się podobało.


    http://www.strongmagnetsdiscount.co.uk/

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak dla mnie te wszystkie kwestie niestety nie są za bardzo zrozumiałe, ale jestem zdania, że warto na pewno mieć teraz instalację fotowoltaiczną. Tym bardziej, że jak czytałam na stronie https://poradnikbudowlany.eu/zaplanowac-budowe-domu-instalacja-fotowoltaiczna/ to przy budowie domu można od razu zaplanować fotowoltaikę.

    OdpowiedzUsuń
  4. Na samym prądzie jak on działa to ja się niestety nie znam. jednak jak zapewne większość z nas to mi zależy najbardziej na tym aby zmniejszyć rachunki za prąd. Udało mi się to dzięki ofercie https://poprostuenergia.pl/prad-dla-domu/ i każdemu jak najbardziej ją polecam.

    OdpowiedzUsuń
  5. J chyba i tak tego nigdy nie zrozumiem, ale sporo staram się czytać o samej fotowoltaice. Bardzo podoba mi się to co napisano w https://rynekinwestycji.pl/fotowoltaika-dla-wspolnot-mieszkaniowych-czy-warto/ i jak wygląda kwestia przy wspólnotach mieszkaniowych.

    OdpowiedzUsuń
  6. Akurat ja się do końca nie znam na tych kwestiach, ale muszę przyznać, że jestem wielką zwolenniczką instalacji fotowoltaicznych. Również dzięki profesjonalizmowi firmy http://inovativ.pl/ mam taką instalację u siebie i sprawdza się ona znakomicie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Niestety ja się nie znam na tych sprawach i dla mnie najważniejsze jest to, aby cała instalacja elektryczna w moim domu działała dobrze. Muszę przyznać, że bardzo fajną sprawą jest również wezwanie dobrego elektryka jak https://pj-elektryk.pl/ który bez problemów na pewno poradzi sobie z każda usterką.

    OdpowiedzUsuń
  8. Akurat tak się składa, ze ja również nigdy za bardzo nie wiedziałem zbyt dużo o prądzie i muszę przyznać, że jak coś to za każdym razem wolę wezwać elektryka. Wiem, że jak coś to specjalista z http://anluks.pl/ na pewno będzie w stanie mi za każdym razem pomóc.

    OdpowiedzUsuń
  9. Aktualizacja starych instalacji elektrycznych to kluczowy element zapewnienia bezpieczeństwa w każdym budynku. Specjaliści z https://www.warszawa-elektryk.pl/ są doskonale przygotowani do przeprowadzenia takich prac, korzystając z najnowszych technik i materiałów. Ich dokładność i dbałość o detale zapewniają, że każda instalacja jest nie tylko bezpieczna, ale również efektywna energetycznie. To inwestycja w spokój ducha i przyszłość naszego domu.

    OdpowiedzUsuń